تبلیغات
بلان - بردن امام با وضع نامطلوب
بلان
بارها گفت محمد، که علی جان من است؛ هم به جان علی و جان محمد صلوات
دوشنبه 27 اردیبهشت 1389 :: نویسنده : محمدرضا بلانیان

مسأله ریختن به خانه آن حضرت و بردن وی با وضع نامطلوب، و اجبار آن حضرت به بیعت، نیز در مدارک شیعی و سنّی آمده و به راحتی قابل اثبات است. اکنون به بیان بعضی از منابع و مدارک این فصل می پردازیم:

1 ـ معتبرترین مدرک در این مسأله نهج البلاغه است که مورد قبول همه دانشمندان شیعه و محققین اهل سنت می باشد.

امام (علیه السلام) در بخشی از نامه بیست و هشتم نهج البلاغة در پاسخ معاویه آورده است:

وَ قُلْتَ اِنّی کُنْتُ اُقادُ کما یُقادُ الْجمل المخشوش حَتّی اُبایعَ... گفته ای که مرا همچون شتر افسار زدند و کشیدند تا بیعت کنم.

برای توضیح این قسمت لازم است که به اصل نامه معاویه به امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) نیز اشاره ای داشته باشیم.

ابن عبدربه متوفّای 328. احمدبن علی قلقشندی متوفّای 821. همچنین ابن ابی الحدید معتزلی در شرح نامه 28 نهج البلاغه نامه معاویه به امام(علیه السلام) را نقل می کنند که معاویه در بخشی از نامه به منظور تنقیص و پایین آوردن مقام امام می نویسد:

وَ ما مِنْ هولاءِ الاّمَنْ بَغَیْتَ عَلَیْهِ وَ تَلَکَّأت فی بیْعَتِهِ حَتی حُمِلْتَ اِلَیْهِ قَهْرَاً تُساقُ بِخَزائِمِ الاِقْتِسارْ کَما یُساقُ الْفَحْلُ الْمَخْشُوشْ [1] .

یعنی تو بر هر یک از خلفای پیشین دشمنی ورزیدی و از بیعت با آنان امتناع کردی تا آن که تو را همانند شتر افسار زده برای بیعت حاضر کردند.

این جمله دشمن حکایت از بیعت تحمیلی امام (علیه السلام) با هر یک از سه خلیفه پیشین دارد، ولی نمونه بارز این بیعت تحمیلی و بردن امام با وضع نامطلوب در مورد بیعت با ابوبکر بوده است.

از این جهت ما نخست به معنای «جمل مخشوش» و سپس به ریختن مأموران خلیفه به خانه و بردن امام (علیه السلام) می پردازیم.

لغویین در معنای «خِشاش» گفته اند:

الخشاش: عُوَیْد یُجْعَلُ فی اَنْفِ الْبَعیر یُشَدُّ بِهِ الزمامُ لِیکونَ اَسْرَعَ لاِنقیاده.

چوب کوچکی که در بینی شتر قرار می دهند و افسار را به آن محکم می بندند تا رام کردن شتر سریع تر صورت گیرد.

ابن ابی الحدید در موارد متعددی از شرح نهج البلاغه تصریح می کند که فرستادگان خلیفه به زور وارد خانه شدند و امام را به گونه زننده ای برای بیعت به مسجد بردند.

او این حادثه ناگوار را از ابوبکر احمدبن عبدالعزیز جوهری صاحب کتاب سقیفه نقل می کند که به بعضی از آنها اشاره می شود:

در یک جا ابوبکر احمد بن عبدالعزیز جوهری به اسنادش از لیث بن سعد نقل می کند که علّی (علیه السلام) از بیعت با ابوبکر خودداری ورزید. پس او را ملبّیاً[2]  ـ یعنی در حالی که پیراهنش را در گردنش جمع کرده بودند و او را می کشاندند ـ از خانه بیرون آوردند و او را به سرعت می بردند و او به مسلمانها می گفت برای چه گردن کسی را می زنید که جهت اختلاف تأخیر نکرده بلکه برای حاجتی ـ جمع قرآن یا تجهیز بدن پیامبر ـ تأخیر کرده است پس بر هیچ دسته ای از مسلمانان نمی گذشت مگر اینکه به او گفته می شد برو بیعت کن.

در نقل دیگر جوهری از ابوالاسود می گوید:... که عمر با گروهی به خانه فاطمه (س) هجوم آورد... پس عمر آن دو ـ علی و زبیر ـ را از خانه خارج کرد و آنها را به مسجد می راند تا بیعت کردند...

جوهری در نقل دیگر از شعبی می گوید: که ابوبکر خالد را طلبید و عمر و خالد را به سوی علی فرستاد، و خالد بیرون خانه ایستاد و عمر داخل شد... عمر زبیر را از خانه بیرون کشید و به دست خالد داد و ابوبکر جمع کثیری را برای یاری آن دو فرستاد. عمر مجدداً داخل خانه شد و به علی گفت برخیز و بیعت کن، علی سرش را پایین انداخت و از جایش تکان نخورد. پس عمر دست علی را گرفت و گفت برخیز. علی امتناع کرد. پس او را از جایش بلند کرد و به جلو راند. زبیر را نیز جلو راند... سپس عمر و یارانش آنها را با خشونت و درشتی به مسجد بردند...

ابن ابی الحدید در مورد جوهری می گوید: او از رجال حدیث و از ثقات مورد اطمینان است.

در مورد دیگر ابن ابی الحدید می گوید:

اما خودداری علی(علیه السلام) از بیعت تا اینکه به خانه اش ریختند و او را به زور بیرون آوردند، این را محدّثین و اهل سیره نقل نموده اند و ماهم در این باب اقوال جوهری را ذکر نمودیم.

در همین جا ابن ابی الحدید برخی از حوادث ناگواری را که شیعه در این مورد ذکر می کند مثل زدن حضرت فاطمه (س) با تازیانه و باقی ماندن اثر آن تا هنگام مرگ و قرار گرفتنش بین در و دیوار و افتادن محسن و طناب انداختن به گردن علی (علیه السلام) و کشاندن به سوی مسجد و... را قبول ندارد و می گوید اینها چیزهایی است که شیعه به نقل آن متفّرد است، و پیش اصحاب ما واقعیت ندارد و اهل حدیث آن را نقل نکرده اند.

ابن ابی الحدید در شرح خطبه 26 داستان سقیفه را پیش می کشد و می گوید: روایات در این باب اختلاف دارد، پس آن چیزی که شیعه می گوید، و گروهی از محدّثین نیز بسیاری از آن را نقل کرده اند این است که علی (علیه السلام) از بیعت سرباز زد تا اینکه او را به زور از خانه بیرون کردند... همگی آنها یعنی زبیر و سایر متخّلفین از بیعت را برای بیعت بردند و کسی از بیعت امتناع نکرد مگر علی (علیه السلام)به تنهایی; زیرا او به خانه فاطمه (س) پناه برد، پس آنها شرم کردند از اینکه او را به زور از خانه بیرون بکشند، و فاطمه (س) کنار در ایستاد و صدایش را به مهاجمین رساند. پس آنها پراکنده شدند و دانستند که علی به تنهایی ضرری نمی رساند. پس رهایش کردند. و گفته می شود که آنها او را با دیگران از خانه بیرون آوردند و پیش ابوبکر بردند تا بیعت کند....

معلوم نیست چرا ابن ابی الحدید با اینکه نامه بیست و هشتم نهج البلاغة را قبول دارد، و با وجود این اظهارات، شیعه را در نقل همه این جریانات تلخ و ناگوار متفرّد می داند.

2 ـ فضل بن شاذان نیشابوری از اصحاب ائمه متأخر (علیه السلام) متوفّای 260 از اهل سنت نقل می کند:

آن دو ـ ابوبکر و عمر ـ به سراغ علی (علیه السلام) فرستادند هنگامی که او را متلبباً حاضر کردند به او گفتند بیعت کن، گفت اگر بیعت نکنم چه می کنید؟ گفتند تو را می کشیم...

3 ـ بلاذری در روایتی از ابن عباس نقل می کند:

بَعَثَ اَبُوبَکرْ عُمَرَبن الخَطابْ اِلی عَلی رَضی اللّه عَنْهُم حیْنَ قَعَدَ عَنْ بِیْعَتِهِ وَ قالَ اِئتِنیْ بِهِ بِاَعْنَفِ الْعُنُفْ...

ابوبکر عمر را در پی علی (علیه السلام) فرستاد هنگامی که علی (علیه السلام) از بیعت با ابوبکر خودداری کرد، به عمر گفت: علی را با خشن ترین وجه و شدیدترین حالت نزد من بیاور...

آنان که در نزد اهل سنت به رقت قلب و مهربانی و دل رحمی معروف بودند چنین دستوری را دادند، پس حساب افرادی که به خشونت و تند خویی و قساوت قلب معروف بوده اند واضح است.

4 ـ یعقوبی متوفّای 284 هـ.ق در این مورد می گوید:

ابوبکر و عمر خبر یافتند که گروهی از مهاجرین و انصار با علی بن ابیطالب در خانه فاطمه دختر رسول خدا فراهم گشته اند پس با گروهی آمدند و به خانه هجوم آور شدند علی (علیه السلام) بیرون آمد (ظاهراً باید زبیر باشد و عبارت ابن ابی الحدید از جوهری آن را در مورد زبیر دانسته است) و شمشیری حمایل داشت. عمر با او برخورد کرد و با او درگیر شد و شمشیرش را شکست. و جمعیت به خانه ریختند. پس فاطمه (س) بیرون آمد و گفت به خدا قسم باید بیرون روید و گرنه سرم را برهنه می کنم و نزد خدا ناله و زاری می کنم. پس بیرون رفتند و هر که در خانه بود برفت و چند روزی بماندند سپس یکی پس از دیگری بیعت می کردند ولیکن علی جز پس از شش ماه و به قولی چهل روز بیعت نکرد.

5 ـ محمدبن مسعود عیاشی معاصر ثقة الاسلام کلینی با ذکر سند نقل می کند:

عمر به اتفاق گروهی به در خانه فاطمه (علیه السلام) آمد و همین که فاطمه (علیه السلام) آنها را دید در را بر روی آنان بست و تصور نمی کرد آنان بدون اجازه وارد خانه شوند، پس عمر با لگد در را شکست و آن گروه به خانه ریختند و علی(علیه السلام)را ملبباً از خانه بیرون آوردند...

6 ـ شیخ صدوق در ابواب دوازده گانه کتاب خصال می نویسد که خلاصه اش چنین است:

دوازده تن از مهاجر و انصار برای احتجاج با ابوبکر در مسأله خلافت به عنوان نظرخواهی به خدمت امیرالمؤمنین (علیه السلام) رسیدند. امیرالمؤمنین ضمن نهی آنان از شدت عمل و هشدار نسبت به جنگ داخلی و وضعیتی که رجال خلافت برای او پیش آورده بودند، فرمودند اگر شما شدت عمل به خرج دهید، آنان شمشیرهایشان را از غلاف بیرون می کشند و آماده پیکار می شوند همان گونه که مرا برای بیعت مجبور کردند و پیراهنم را در گردنم جمع کردند و به زور به مسجد بردند و گفتند بیعت کن، و گرنه تو را می کشیم...

البته علامه تستری در الاخبار الدخیلة ج 1 ص 27 توضیحی در این باب دارند که به آن مراجعه شود.

7 ـ در اختصاص منسوب به شیخ مفید با ذکر سند از امام صادق(علیه السلام)نقل شده است:

وقتی که مردم با ابوبکر بیعت کردند امیرالمؤمنین را ملّبباً حاضر کردند (یعنی در حالی که پیراهنش را در گردنش جمع کرده بودند و می کشاندند) تا بیعت کند. سلمان گفت: آیا با چنین شخصی چنین عمل می کنند؟ به خدا سوگند اگر وی خدا را بخواند آسمان را بر زمین خراب می کند.

همچنین وی در داستان سقیفه بنی ساعده نیز ریختن مهاجمین به خانه و شکستن در خانه را ذکر می کند و می گوید: فدخلوا علی علیّ(علیه السلام)و اَخْرجوُهُ ملّبباً.

بر علی وارد شدند و او را ملّبباً از خانه بیرون آوردند.

8 ـ سید مرتضی با ذکر سند از عدی بن حاتم طائی نقل می کند که می گفت:

ما رَحِمْتُ اَحَدَاً رَحْمَتی عَلیَّاً(علیه السلام) حین اُتیَ بِهِ مُلَبَّبَاً [3]  یعنی: به حال هیچ کسی، چون حال علی ترحم نکردم و دلم نسوخت، هنگامی که او را ملبباً برای بیعت حاضر کرده بودند.

9 ـ شیخ تقی الدین ابی الصلاح الحلبی، متوفّای 447 می نویسد:

آنان آتش برای سوزاندن خانه امام آورده بودند و بدون اجازه به خانه اش ریختند و او را ملبباً برای بیعت به مسجد بردند، و بدین وسیله همسر و دختران و حامیان او از بنی هاشم و غیر از بی هاشم را از خانه هایشان خارج کردند و شمشیرشان را برهنه کردند و امام (علیه السلام) را در صورت امنتاع از بیعت تهدید به قتل کردند با اینکه هیچ یک این کارها را با سعدبن عباده و خباب منذر و سایر متخلفین از بیعت انجام نداده بودند.

10 ـ شیخ الطائفه نیز روایت علی بن حاتم در حاضر کردن امیر المؤمنین به صورت ملبباً را در تلخیص الشافی ذکر می کند.

11 - محمدبن جریر طبری امامی، معاصر شیخ طوسی در «المسترشد» می نویسد:

اهل سنت از کجا می گویند که امام علی (علیه السلام) خلافت را از راه مسالمت آمیز و تبلیغ زبانی درخواست نکرده بود، در صورتی که همه مردم می دانند که او شش ماه در خانه نشست (از بیعت با ابوبکر خودداری کرد) پس گاهی او را ملبباً از خانه بیرون می آوردند و گاهی مدارا می کرد و گاهی به او می گفتند بیعت کن. او می گفت اگر بیعت نکنم چه می کنید؟ می گفتند گردنت زده شود.

12 ـ محقق حلّی نجم الدین ابوالقاسم جعفربن الحسن بن سعید، مؤلف شرایع الاسلام، متوفّای 686 می نویسد:

از جمله دلیلی که اهل سنت برای خلافت ابوبکر آورده اند این است که صحابه و از جمله امیرالمؤمنین علی(علیه السلام) او را به عنوان خلیفه خطاب می کردند.

ایشان در پاسخ می گوید: بر فرض صحت این قضیه، امام (علیه السلام) در حال تقیه بود، و چاره ای جز آن نداشت چگونه؟! در حالی که او را به زور از خانه اش بیرون آوردند و جبراً برای بیعت بردند، پس از آنکه گفتند اگر بیرون نیایی خانه ات را با تو می سوزانیم.

13ـ علامه حلّی در کشف المراد پس از نقل هجوم مهاجمین به خانه امیرالمؤمنین و آتش زدن خانه می نویسد: وَاَخُرَجُوا علیّاً (علیه السلام)کرهاً. علی(علیه السلام) را به زور از خانه بیرون آوردند.

و همین مطلب را در باب حاد یعشر نیز ذکر می کند.

14ـ حکیم الهی ملامحسن فیض کاشانی در این مورد می گوید: پس آنها بر سر امام ریختند در حالی که وی روی فرش نشسته بود. بر او هجوم آوردند و او را درحالی که به زمین می کشاندند از خانه بیرون آوردند و پیراهنش را به گردنش جمع کردند و به سوی مسجد کشاندند... تا پیش ابوبکر بردند...

15ـ عمر رضا کحّاله در اعلام النساء در شرح حال حضرت فاطمه (س) آنچه را که ابن قتیبه دینوری در الامامة و السیاسة در این مورد آورده را با تفاوت اندکی نقل کرده، و خطبه آن حضرت در مقام احتجاج با ابوبکر را نیز آورده است.

از جمله اینکه: جمعیت از ناله حضرت زهرا و استغاثه اش به رسول اللّه(صلی الله علیه وآله وسلم)از مظالم دستگاه خلافت، در حالی که سخت می گریستند و نزدیک بود دلهایشان پاره شود... پراکنده شدند، و فقط عمر با گروهی باقی ماند. پس علی را از خانه خارج کردند و او را پیش ابوبکر بردند و به او گفتند بیعت کن. گفت: من بیعت نمی کنم.

گفتند قسم به خدایی که جز او خدایی نیست گردنت را می زنیم. گفت: بنده خدا و برادر رسول خدا را می کشید؟

عمر گفت: اما بنده خدا درست و اما برادر رسول خدا خیر. ابوبکر ساکت بود و چیزی نمی گفت عمر به ابوبکر گفت: آیا فرمانت را در موردش صادر نمی کنی؟ گفت: تا هنگامی که فاطمه (س) در کنارش است او را به چیزی وادار نمی کنم. پس علی (علیه السلام) به طرف قبر رسول اللّه (صلی الله علیه وآله وسلم)رفت در حالی که با صدا گریه می کرد و می گفت پسر مادرم این قوم مرا خوار کردند و در فشار قرار دادند و نزدیک بود مرا به قتل برسانند. و علی بیعت نکرد تا آنکه فاطمه (س) رحلت نمود.

16ـ علاّمه امینی در الغدیر تحت عنوان بی پایگی گزینش خلیفه از آغاز کار می نویسد:

چشمان تاریخ می بیند: که پیکره پاکی و بزرگواری ـ امیرالمؤمنین ـ را دستگیر و همچون شتری که چوب در بینی اش کرده اند تا مهار شود به سوی خود می کشند و می برند. با درشتی می رانند. مردم گرد آمده اند و می نگرند و به او می گویند بیعت کن. می گوید اگر بیعت نکنم چه می شود؟ پاسخ می دهند در آن هنگام به همان خدایی که جز او خدایی نیست گردنت را می زنیم. می فرماید در این صورت بنده خدا و برادر رسول خدا را خواهید کشت.

همچنین می بیند برادر پیامبر برگزیده خدا ـ علی ـ به قبر رسول خدا پناه برده، فریاد می کند: برادر، این گروه مرا ناتوان شمرده اند و نزدیک است خونم را بریزند.

17ـ محمد جواد مغنیه در فلسفة التوحید و الولایة می نویسد:

از دشمنی های قریش نسبت به علی (علیه السلام) پس از رحلت پیامبر(صلی الله علیه وآله وسلم)غصب فدک بود... همه اینها و بیشتر از اینها را مرتکب شدند ولی باز هم در مورد علی (علیه السلام) به سکوت و بی طرفی از سوی او راضی نشدند بلکه بر او هجوم آوردند تا او را بر خضوع و تسلیم در برابر ابوبکر وا دارند. و بر اثر این هجوم بر خانه فاطمه پاره تن پیامبر(صلی الله علیه وآله وسلم) واقع شد آنچه واقع شد.

آنچه نقل شد نشانگر این واقعیت است که امام هرگز با میل و اختیار خودش با خلیفه بیعت نکرد، و اینگونه نبوده است که در فردای سقیفه هنگامی که خلیفه برای بیعت مردم با او بالای منبر پیامبر (صلی الله علیه وآله وسلم) قرار گرفت از تخلّف علی و گروهی بپرسد و پیکی به خانه او بفرستد و امام نیز فوراً در مسجد حاضر شود و با معذرت خواهی در تأخیر با خلیفه بیعت کند. یا با تهدید عمر به سوزاندن خانه، امام (علیه

السلام) از خانه بیرون آید سپس او را برای بیعت به مسجد ببرند و او با گله از مشورت نکردن با او در امر خلافت با آنها بیعت کند.

بلکه چنانچه گفتیم، فرستادگان خلیفه پس از اجرای مأموریتشان در مرحله اوّل و دوّم امام را ملبباً از خانه بیرون آوردند، آنگاه در حالیکه عده ای امام را از جلو می کشاندند و گروهی هم از پشت سر او را به جلو می راندند به سوی مسجد بردند. ولی امام در برابر تهدیدات آنها ایستادگی کرد. و به عقیده محقّقین اهل سنّت تا مدت ششماه (یعنی پس از رحلت فاطمه زهرا (س) به نظر اهل سنّت) حاضر به بیعت نشد.

امام (علیه السلام) با تکیه بر شایستگی ذاتی خویش برای خلافت و وجود نصّ از پیامبر(صلی الله علیه وآله وسلم)، در برابر دستگاه خلافت ایستادگی می کرد. ولی از طرف دیگر نداشتن یاران کافی برای گرفتن خلافت، ارتداد قبایل اطراف مدینه از اسلام و پاسخ ندادن سران انصار به استمداد و کمک خواهی امام (علیه السلام)، عواملی بودند که امام (علیه السلام)را به بیعت با آنها وادار کرد.

[1] یقال: لبّب فلانٌ فلاناً: اخذ بتلبیبه ای جمع ثیابه عند صدره و نهره ثم جرّه.

[2] الشافی، سید مرتضی ج3 ص 244.

[3] به تلخیص الشافی، شیخ الطائفه ابوجعفر طوسی، ج 3، ص 156 مراجعه شود.

 روح الله رمضانی

نوع مطلب : دینی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
یکشنبه 2 تیر 1398 05:33 ب.ظ

Thank you! I value this.
cialis 10 doctissimo discount cialis does cialis cause gout click now cialis from canada cialis generico online compare prices cialis uk prices for cialis 50mg enter site natural cialis we use it 50 mg cialis dose cialis pas cher paris
شنبه 1 تیر 1398 09:55 ق.ظ

Thank you! I like this!
cialis rckenschmerzen buy cialis cheap 10 mg cialis manufacturer coupon opinioni cialis generico cialis cipla best buy we choice cialis uk cialis e hiv no prescription cialis cheap cialis italia gratis buy cialis online cheapest
جمعه 31 خرداد 1398 05:47 ب.ظ

Info very well applied!!
click now buy cialis brand cialis great britain canada discount drugs cialis cialis rezeptfrei sterreich cialis arginine interactio cialis without a doctor's prescription low dose cialis blood pressure generic cialis cialis 5mg billiger acheter cialis kamagra
سه شنبه 28 خرداد 1398 10:45 ب.ظ

Wonderful write ups. Kudos.
200 cialis coupon cialis cipla best buy wow cialis tadalafil 100mg cialis generico postepay preis cialis 20mg schweiz only best offers 100mg cialis only now cialis 20 mg cialis 50 mg soft tab cialis reviews cialis italia gratis
سه شنبه 28 خرداد 1398 12:13 ق.ظ

Great facts, Appreciate it!
cialis super kamagra cialis vs viagra callus cialis side effects il cialis quanto costa cialis for sale canadian drugs generic cialis sublingual cialis online cialis in sconto cialis tablets
دوشنبه 27 خرداد 1398 09:25 ق.ظ

Regards! Great stuff!
cialis 5 mg scheda tecnica canada discount drugs cialis cialis tablets acquistare cialis internet order cialis from india rezeptfrei cialis apotheke comprar cialis navarr where do you buy cialis cialis soft tabs for sale no prescription cialis cheap
یکشنبه 26 خرداد 1398 07:55 ب.ظ

Truly quite a lot of very good facts!
interactions for cialis discount cialis pastillas cialis y alcoho can i take cialis and ecstasy buy cheap cialis in uk cialis et insomni generic cialis at the pharmacy side effects for cialis cialis rezeptfrei how much does a cialis cost
یکشنبه 26 خرداد 1398 05:21 ق.ظ

Cheers, Lots of material.

buy original cialis cialis australian price cialis rezeptfrei cialis 10mg prix pharmaci cialis herbs precios de cialis generico acheter cialis kamagra cialis canada on line price cialis per pill cialis prezzo in linea basso
شنبه 25 خرداد 1398 03:38 ب.ظ

Awesome material. Thanks.
cialis 10 doctissimo viagra vs cialis canadian discount cialis cialis cipla best buy cialis 5 mg effetti collateral cialis kaufen wo cialis 20 mg cut in half order cialis from india cialis 10 doctissimo we like it cialis price
شنبه 18 خرداد 1398 06:10 ق.ظ

Useful info. Fortunate me I discovered your web site by accident, and I'm shocked why this twist of fate didn't came about earlier! I bookmarked it.
شنبه 18 خرداد 1398 01:40 ق.ظ

Really loads of excellent tips.
il cialis quanto costa cheap cialis cialis 10 doctissimo cialis 50 mg soft tab cialis professional yohimbe cialis 20 mg effectiveness tadalafil tablets cialis canada on line female cialis no prescription buy cialis online legal
پنجشنبه 22 فروردین 1398 12:59 ق.ظ

Nicely put. Regards.
canadian pharmacies-24h trusted pharmacy canada pharmacy canada plus canada drug pharmacy trust pharmacy canada global pharmacy canada canadian online pharmacies legitimate canadian pharmacies online prescriptions canadian pharmacy canadian online pharmacies rated
یکشنبه 11 آذر 1397 02:47 ب.ظ

Kudos! Helpful stuff.
cialis generika cialis tadalafil precios de cialis generico cialis dosage amounts cialis prezzo di mercato buy cialis online when will generic cialis be available 200 cialis coupon cialis generique cialis 20mg prix en pharmacie
یکشنبه 11 آذر 1397 03:05 ق.ظ

You actually explained this adequately!
click here take cialis buy original cialis comprar cialis navarr cialis baratos compran uk if a woman takes a mans cialis cialis preise schweiz cialis reviews prix de cialis brand cialis generic generic cialis tadalafil
جمعه 9 آذر 1397 03:21 ب.ظ

Nicely put. Kudos!
cialis 05 acheter cialis meilleur pri cialis per paypa dosagem ideal cialis cialis therapie cialis side effects dangers generic cialis at the pharmacy buy generic cialis cialis 30 day trial coupon cialis prices
جمعه 9 آذر 1397 03:35 ق.ظ

Kudos, Great stuff.
buy cialis sample pack cialis price thailand cialis 5mg billiger import cialis wow look it cialis mexico viagra or cialis get cheap cialis cialis side effects dangers cialis for sale cialis super kamagra
پنجشنبه 8 آذر 1397 04:16 ب.ظ

Many thanks, I appreciate it.
cialis rckenschmerzen tadalafil tablets effetti del cialis callus cialis reviews order a sample of cialis cialis daily dose generic buying cialis overnight cialis ahumada cialis with 2 days delivery
چهارشنبه 7 آذر 1397 03:44 ب.ظ

Awesome data. With thanks!
calis acheter cialis meilleur pri cialis online wow cialis tadalafil 100mg cialis kaufen cialis for sale cialis alternative how to purchase cialis on line cialis 20 mg cut in half how do cialis pills work
چهارشنبه 7 آذر 1397 03:41 ق.ظ

You actually suggested that perfectly.
we choice cialis uk generic cialis 20mg uk cialis venta a domicilio chinese cialis 50 mg cialis e hiv cialis super kamagra cialis prezzo al pubblico preis cialis 20mg schweiz order a sample of cialis generic cialis in vietnam
پنجشنبه 19 مهر 1397 10:22 ب.ظ

You've made your point!
levitra 10 mg kopen buy levitra generic levitra buy levitra 10mg generic levitra buy levitra 10mg buy levitra levitra prices levitra without a doctor prescription generic levitra
سه شنبه 10 مهر 1397 12:43 ب.ظ

You reported this terrifically.
deutschland cialis online sialis cialis cost tadalafil 5mg viagra or cialis canadian cialis click here take cialis acquistare cialis internet how does cialis work cialis sale online
شنبه 7 مهر 1397 07:48 ق.ظ

You reported this well.
where do you buy cialis order cialis from india cialis bula ou trouver cialis sur le net viagra or cialis buy cialis online cheapest cialis farmacias guadalajara cialis pills boards brand cialis nl cialis patent expiration
شنبه 31 شهریور 1397 09:34 ب.ظ

Nicely put, Many thanks!
canadian pharmacy no prescription canadian pharmacies online canadian discount pharmacies north west pharmacy canada northwest pharmacies pharmacy near me trust pharmacy of canada legitimate canadian mail order pharmacies canadian pharmacy online 24 canadian medications, liraglutide
چهارشنبه 28 شهریور 1397 10:41 ب.ظ

Many thanks! I appreciate it!
cialis generico en mexico order a sample of cialis buy generic cialis tadalafilo cialis diario compra we recommend cialis best buy tadalafil 20mg buy cialis online generic cialis at walmart cialis prezzo di mercato
سه شنبه 27 شهریور 1397 07:37 ب.ظ

You suggested it effectively!
cialis generic generic cialis levitra cialis para que sirve cialis daily dose generic cialis 30 day trial coupon cialis professional from usa we recommend cialis info prezzo di cialis in bulgaria cialis professional from usa cialis dosage
سه شنبه 13 شهریور 1397 07:00 ق.ظ

Thanks, A good amount of tips!

best place buy viagra online buy discount viagra online buy viagra professional how do i buy viagra online buying viagra without prescription generic viagra cheap how to get viagra online online pharmacy viagra viagra pharmacy prices how to buy viagra online
دوشنبه 12 شهریور 1397 11:11 ب.ظ

Thanks a lot, Helpful information!
cialis generico lilly cialis para que sirve where to buy cialis in ontario cialis generique 5 mg cialis 5 mg para diabeticos cialis australia org cialis pas cher paris generic cialis 20mg tablets generic cialis in vietnam tadalafil generic
یکشنبه 11 شهریور 1397 03:05 ب.ظ

Wow quite a lot of wonderful information.
cialis generico postepay prezzo cialis a buon mercato walgreens price for cialis cialis kamagra levitra where do you buy cialis cialis cuantos mg hay safe site to buy cialis online calis cialis generico en mexico cialis bula
سه شنبه 23 مرداد 1397 04:44 ق.ظ

Reliable advice. Many thanks!
viagra with prescription online can you buy viagra without prescriptions get viagra prescription viagra pharmacy prices sildenafil uk online sildenafil prescription where to order viagra where can i buy generic viagra viagra rx online cheap generic viagra pills online
دوشنبه 22 مرداد 1397 07:34 ب.ظ

Nicely expressed really. !
cialis bula generic cialis at walmart tadalafil 10 mg click here cialis daily uk only here cialis pills cialis pills price each costo in farmacia cialis cialis 100mg suppliers wow look it cialis mexico free generic cialis
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
درباره وبلاگ

اللهم صل علی محمد و آل محمد (وعجل فرجهم)
مدیر وبلاگ : محمدرضا بلانیان
صفحات جانبی
نظرسنجی
نظر شما درباره نتیجه مذاکرات هسته ای چیست؟
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :