تبلیغات
بلان - احتراق باب وحی در نزد اهل سنت
بلان
بارها گفت محمد، که علی جان من است؛ هم به جان علی و جان محمد صلوات
دوشنبه 27 اردیبهشت 1389 :: نویسنده : محمدرضا بلانیان

علمای اهل سنت در قضیه احتراق خانه‏ی حضرت زهرا که بیت وحی بود، سه گروه می‏باشند: یک گروه منکر قضیه هستند و می‏گویند: چنین چیزی واقع نشده است.

گروه دیگر می‏گویند: عمر اراده‏ی احتراق باب را کرد و فاطمه- سلام‏الله‏علیها- را به غصب آورد، ولی این گونه کارها از گناهان صغیره است و ضرر و خسران به مقام خلافت ابوبکر نمی‏رساند و از نظر آنها مثل اینکه با یک زن عادی برخورد کرده‏اند.

گروه سوم می‏گویند: بر فرض که در خانه را هم بسوزانند، چون مسئله‏ی امامت و نصب خلیفه مطرح بوده که از اهم امور است و مخالفین و معترضین هم در خانه فاطمه- سلام‏الله‏علیها- جمع بودند و اگر در این حادثه هم زنی خشمگین شود، ضرر ندارد، لذا باید مخالفین را هر کس که باشد سرکوب نمود؟!

در جواب گروه اول که اصلا منکر قضیه احتراق هستند، باید گفت که چندین دلیل و مدرک در کتب حدیث و تاریخ اهل سنت موجود است که حادثه‏ی آتش زدن باب وحی را اثبات می‏کند، که در فصل «یورش به خانه‏ی وحی» خواهیم آورد. و اکثر آنها با صراحت می‏گویند که در خانه‏ی وحی را آتش زدند.

اما در جواب گروه دوم که می‏گویند: این گونه کارها از گناهان صغیره است و ضربه‏ای به مقام خلافت نمی‏رساند، باید گفت: به نص صریح خود اهل سنت

 

[ صفحه 102]

 

(محدثین و مورخین) پیامبر- صلی الله علیه و آله و سلم- فرمود: فاطمه- سلام‏الله‏علیها- پاره تن من است، کسی که او را اذیت کند مرا اذیت کرده است، و هر کس مرا اذیت کند خدا را اذیت کرده و کسی که خدا را اذیت کند کافر است. سوال: آیا اذیت فاطمه- سلام‏الله‏علیها- که علت و موجب اذیت خدا و پیامبر- صلی الله علیه و آله و سلم- می‏شود از گناهان صغیره است؟ و یا از اکبر کبایر و از گناهان نابخشودنی است. حتی خود ابوبکر و عمر در موقع مرگ بارها اظهار پشیمانی می‏کردند که ای کاش کشف خانه فاطمه- سلام‏الله‏علیها- نمی‏کردیم و دختر پیامبر را اذیت نمی‏کردیم و در هنگام مرگ و احتضار فهمیدند که چه گناه بس بزرگ و نابخشودنی را مرتکب شده‏اند، عین کلمات و سخنان آنها حین مرگ در فصل «خشم ابدی» خواهد آمد.

اما در جواب گروه سوم که می‏گویند: برای نصب خلیفه و تعیین جانشینی اگر درب خانه‏ی دختر پیامبر- صلی الله علیه و آله و سلم- هم سوزانده شود، و زنی ناراحت شود اشکال ندارد، باید گفت: آیا محدثین اهل سنت در کتب روایی خود از قول پیامبر اسلام- صلی الله علیه و آله و سلم- نگفته‏اند که خانه فاطمه- سلام‏الله‏علیها- و علی- علیه‏السلام- از خانه انبیا است و بلکه بالاتر از خانه‏ی انبیا است.

سیوطی در تفسیرش می‏گوید: «اخرج ابن مردویه عن انس بن مالک و بریده قال «قرا رسول‏الله- صلی الله علیه (و آله) و سلم- هذه الایه «فی بیوت اذن الله...» فقام الیه رجل فقال ایی بیوت هذه یا رسول‏الله قال بیوت الانبیاء فقام الیه ابوبکر فقال یا رسول‏الله هذالبیت منها (لبیت علی و فاطمه) قال من افاضلها»: [1]  ابن مردویه به نقل از انس بن مالک و بریده روایت کرده است که رسول خدا صلی الله علیه (و آله) و سلم این آیه «در خانه‏هایی مانند معابد و مساجد و منازل انبیا، خداوند رخصت داده است که آنجا رفعت باید و در آن نام خدا یاد شود» را قرائت فرمود، مردی بلند شد، عرض کرد: ای رسول خدا این خانه‏ها کدامند؟ پیامبر- صلی الله علیه و آله و سلم- فرمود: خانه‏های

 

[ صفحه 103]

 

پیامبران است، ابوبکر بلند شد و عرض کرد: ای رسول خدا آیا این خانه «اشاره به خانه علی و فاطمه- سلام‏الله‏علیها-» از آن خانه‏هاست؟ پیامبر فرمود: بلی از آنهاست و از بهترین آنها است.

از این علمای اهل سنت باید سوال کرد: آیا خلافت و امامتی که به دستور خداوند در روز غدیر خم تعیین شد مهم بود؟ و یا خلافتی که دو روز بعد از فوت پیامبر- صلی الله علیه و آله و سلم- در 28 صفر که بر خلاف دستور قرآن و فرمایشات پیامبر- صلی الله علیه و آله و سلم- انجام شد؟

فخر رازی در ذیل آیه‏ی «یا ایها الرسول بلغ ما انزل الیک من ربک، فان لم تفعل فما بلغت رسالته» [2]  می‏گوید: آیه در فضیلت علی بن ابی‏طالب- علیه‏السلام- نازل شد و همین که این آیه نازل شد، رسول خدا- صلی الله علیه و آله و سلم- دست علی- علیه‏السلام- را گرفت و فرمود: هر که من مولای او بودم و هستم، علی مولای اوست، بارالها دوستی کن با کسی که با او دوستی کند، و دشمنی کن با کسی که با او دشمنی کند، بعد از آن عمر علی- علیه‏السلام- را دید گفت: «هینا لک یابن ابی طالب اصبحت مولای و مولی کل مومن و مومنه» [3]  گوارا باد برایت ای پسر ابوطالب که مولای من و مولای هر مرد و زن مومن شدی.

محب الدین طبری در کتاب «ریاض النضره» در ذیل آیه شریفه «وقفوهم انهم مسؤلون» [4]  از قول علی- علیه‏السلام- روایت کرده که رسول خدا فرمود: وقتی در روز قیامت خلایق اولین و آخرین جمع می‏شوند و صراط روی جهنم نصب می‏شود، احدی نمی‏تواند از آن عبور کند مگر آن که برائتی از تو داشته باشد، یعنی در دنیا

 

[ صفحه 104]

 

دارای ولایت تو باشد. [5] .

بغدادی از انس بن مالک روایت کرده که چون ابوبکر به حالت مرگ افتاد گفت: من از رسول خدا- صلی الله علیه و آله و سلم- شنیدم که می‏فرمود: «ان علی الصراط لعقبه لا یجوزها احد لا بجواز من علی بن ابیطالب»: بر صراط بهشت عقبه‏ای- بس خطرناک- است که احدی از آن نمی‏گذرد مگر با داشتن جوازی از علی بن ابی‏طالب و باز هم او گفت: شنیدم از رسول خدا- صلی الله علیه و آله و سلم- که به علی- علیه‏السلام- می‏فرمود: «انا خاتم الانبیاء وانت یا علی خاتم الاولیا»: من خاتم انبیایم و تو یا علی خاتم اولیایی. [6] .

با این اعتراف چگونه ابوبکر و عمر به خود حق دادند که خلافت را از صاحب اصلی آن غصب کنند، و باز هم با چه توجیهی علمای اهل سنت می‏گویند که برای نصب خلیفه اگر خانه‏ای سوزانده گردد و زنی هم ناراحت شود اشکال ندارد، مگر خانه زهرا- سلام‏الله‏علیها- از خانه‏های عادی بود و خود زهرا- سلام‏الله‏علیها- مثل زنهای دیگر است که اشکالی نداشته باشد!؟

 

[ صفحه 105]

 

 

 

[1] تفسیر الدر المنثور، ج 5، ص 50 و فاطمه در کلام اهل سنت، ج 1، ص 345.

[2] سوره‏ی مائده، آیه 67 (ای پیامبر! آنچه از جانب پروردگارت بر تو نازل شده است به مردم برسان، و اگر این کار را نکنی رسالت خود را ناتمام گذاشته‏ای).

[3] تفسیر کبیر، ج 3، ص 636 والبدایه والنهایه، ج 7، ص 449 والریاض النصره، ج 2، ص 169. فخر رازی سپس می‏گوید: این قول از ابن عباس و براء بن عازب و محمدبن علی- علیه‏السلام- نقل شده است.

[4] سوره‏ی صافات، آیه 24 (در موقع حساب نگاهشان دارند که در کارشان سخت مسؤلند.

[5] ریاض النضره، ج 2، ص 172.

[6] تاریخ بغداد، ج 10 ص 357 و 358.

 روح الله رمضانی

نوع مطلب : دینی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
سه شنبه 31 مرداد 1396 08:50 ق.ظ
After checking out a number of the blog articles on your website, I honestly appreciate your technique
of writing a blog. I saved as a favorite it to my bookmark site list and will be checking back in the near
future. Please visit my web site too and let me know what you think.
یکشنبه 24 اردیبهشت 1396 11:34 ب.ظ
I was able to find good info from your blog articles.
جمعه 25 فروردین 1396 01:41 ب.ظ
Wonderful goods from you, man. I've understand your
stuff previous to and you are just extremely magnificent.
I actually like what you've acquired here, really like what you're stating and the way in which you say it.
You make it entertaining and you still take care
of to keep it smart. I cant wait to read much more from you.
This is really a great website.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ

اللهم صل علی محمد و آل محمد (وعجل فرجهم)
مدیر وبلاگ : محمدرضا بلانیان
صفحات جانبی
نظرسنجی
نظر شما درباره نتیجه مذاکرات هسته ای چیست؟
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :