تبلیغات
بلان - هجوم بردن مأمورین خلیفه به خانه امیرالمؤمنین و تهدید به آتش زدن خانه
بلان
بارها گفت محمد، که علی جان من است؛ هم به جان علی و جان محمد صلوات

اکنون موضوع اوّل یعنی هجوم آوردن مأمورین خلافت به خانه امیرالمؤمنین (علیه السلام) جهت بردن ایشان برای بیعت و تهدید کردن به آتش زدن خانه با اهل آن در صورت خودداری از بیعت را مورد بررسی قرار می دهیم.

این مسأله در منابع معتبر اهل سنّت و شیعه آمده و از قدیمی ترین کتب تاریخی اهل سنّت گرفته تا تألیفات دانشمندان معاصر با تفاوت مختصری نقل شده است، البته نسبت ناقلین در بین قدماء بیش از متأخرین است.

ولی قبل از آنکه به نقل اقوال دانشمندان اهل سنت در این زمینه بپردازیم ناگزیریم این نکته را یادآور شویم.

و آن اینکه دانشمندان تراجم و فهرست نویسان برای بعضی از قدما تألیفاتی را ذکر می کنند که امروزه ما به آنها دسترسی نداریم و این آثار در اثر حوادث روزگار از بین رفته است و اکنون همه آثار قدما را در دست نداریم و تنها از طریق کتابهای موجود می توانیم به نام آن کتب و احیاناً به برخی از مطالب آنها دسترسی پیدا کنیم. یا می بینیم که بعضی از نویسندگان چیزهایی را از کتب قدما نقل می کنند که ما فعلاً از

آنها اثری در آن کتب نمی یابیم و ممکن است تصرّفی در آن کتابها صورت گرفته باشد.

و این مسأله امر تحقیق را مشکل کرده است به عنوان نمونه:

الف: عبدالقاهر بغدادی متوفای 429، عبدالکریم شهرستانی متوفای 548 و صلاح الدین خلیل الصفدی متوفای 764 هنگام بحث از عقاید ابراهیم بن سیّار معروف به نظّام متوفای 231 یکی از اعاظم شیوخ معتزله و استاد جاهظ می نویسند: «پیامبر بر خلافت علی بن ابی طالب(علیه السلام)تصریح نمود و به گونه ای که بر کسی مشتبه نشود آن را اظهار کرد ولی عمر آن را کتمان کرده و در سقیفه متولی بیعت برای ابوبکر شد... تا اینکه می گویند: که او معتقد بود عمر چنان فاطمه(س) را زد که فرزندش (محسن) سقط شد و فریاد می کشید که خانه را با اهل آن آتش زنید در حالی که در خانه نبود مگر علی، فاطمه، حسن و حسین... [1] .

متأسفانه با تتبعی که کردیم مستقیماً به عقاید نظّام دسترسی پیدا نکردیم.

ب: علامه حلی متوفای 726، علامه شیخ حرالعاملی متوفای 1104 و قاضی نورالله التستری المستشهد 1019 مسأله تهدید عمر به آتش زدن خانه را از واقدی ـ محمدبن عمربن الواقد ـ متوفای 206 نقل می کنندالبته ایشان نگفته اند این مطلب در کدام یک از کتب واقدی است.

ج: همچنین علامه حلّی و شیخ حرالعاملی و قاضی نورالله تستری از کتاب غرر ابن خذابه نیز همین مطلب را نقل می کنند.

ولی متأسفانه نتوانستیم به چنین کتابی دست پیدا کنیم.

د: علی بن یونس عاملی متوفای 877 از بلاذری نقل می کند که عمر حضرت فاطمه (س) را بین در و دیوار قرار داد به گونه ای که محسن بر اثر ضربه از بین رفت.[2] .

ولی ما این مطلب را در انساب الاشراف چاپهای فعلی نیافتیم.

هـ: حافظ گنجی شافعی متوفای 658 و رشیدالدین ابن شهر آشوب متوفای 588 از معارف ابن قتیبه نقل می کنند که محسن بر اثر ضربه قنفذ درگذشت.

در صورتی که در المعارف چاپهای فعلی چیزی در این موضوع دیده نمی شود.

(مرحوم علامه امینی (ره) در الغدیر جلد 2 صفحه 65 با ذکر نمونه ای تحریف در نسخه های المعارف را اثبات کرده اند.)

پس از بیان این نکته اینک با رعایت ترتیب تاریخی به آوردن برخی از منابع و مدارک اهل سنت که به آنها دسترسی داشته ایم می پردازیم.

1 ـ عبدالله بن محمد بن ابی شیبه متوفای 235 در المصنف فی الاحادیث و الآثار از زیدبن اسلم از پدرش نقل می کند: «وقتی که برای ابوبکر پس از رحلت پیامبر (صلی الله علیه وآله وسلم) بیعت گرفته شد علی (علیه السلام) و زبیر به خانه فاطمه (س) تردد داشتند و در امورشان با هم مشورت می کردند هنگامی که این خبر به عمر رسید بر فاطمه وارد شد و گفت ای دختر رسول خدا به خدا قسم کسی از مردم نزد من محبوبتراز پدرت نبوده و اکنون کسی از مردم محبوبتر از شما نیست ولی به خدا قسم این مانع نمی شود اگر بار دیگر این گروه در اینجا جمع شوند دستور دهم خانه را با آنان بسوزانند وقتی که عمر خارج شد فاطمه نزد آنان رفت و گفت که عمر نزد من آمد و سوگند یاد کرد که اگر دوباره برگردید خانه را با شما بسوزاند به خدا قسم او به سوگندش عمل می کند پس اینجا را ترک کنید، آنها خانه را ترک کردند و دیگر بر نگشتند تا اینکه با ابوبکر بیعت کردند.[3]

2 ـ احمد بن یحیی معروف به بلاذری متوفّای سنه 279 می نویسد:

ابوبکر به سراغ علی(علیه السلام) برای بیعت فرستاد، و علی امتناع نمود پس عمر آمد و با او شعله ای از آتش بود، و فاطمه(س) در درِحجره با او روبرو می شود و می گوید: ای پسر خطاب آیا آمدی خانه ام را بسوزانی؟ گفت: آری، چون این مهمترین چیزی است که پدر تو آورده است...

3 ـ امام المورّخین محمّد بن جریر طبری متوفای سنه 310 در تاریخ معروفش چنین می نویسد: اتی عُمر بن الخطّاب منزل علی وفیه طلحة و الزبیر و رجال من المهاجرین فقال: «واللّهِ لاَُحْرِقَنَّ عَلَیْکُمْ او لَتخْرجُنَّ اِلی الْبَیعة».

عمر به منزل علی آمد و در آن خانه طلحه و زبیر و جمعی از مهاجرین بودند عمر گفت: «به خدا قسم یا خانه را بر شما آتش می زنم و یا اینکه بیرون می آیید و بیعت می کنید».

طبری در روایت دیگری از خلیفه دوّم نقل می کند که پس از رحلت پیامبر، علی و زبیر و یارانشان از بیعت خودداری کردند و همه انصار نیز امتناع ورزیدند ولی همه مهاجرین برای تعیین خلیفه نزد ابوبکر اجتماع کردند.[4]  (وی بیان نمی کند که از مخالفین چگونه بیعت گرفته اند).

ایشان همچنین از سیف بن عمر نقل می کند که: «کسی از بیعت با ابوبکر امتناع نکرد مگر مرتّد و یا کسی که نزدیک بود مرتّد شود، و کسی از مهاجرین از بیعت با ابوبکر خودداری نکرد».

و همچنین از سیف بن عمر نقل می کند که: «علی در خانه اش نشسته بود و به او خبر رسید که ابوبکر در مسجد برای بیعت نشسته است، علی با عجله ای که داشت تنها با پیراهن تنش بدون ازار و ردا وارد مسجد شد تا مبادا در امر بیعت تأخیری داشته باشد و سپس بیعت کرد و کنار ابوبکر نشست و کسی را فرستاد تا لباس او را از خانه بیاورند».

در حالی که او در نقل دیگر از زهری آورده است که علی و بنی هاشم (همگی اشان) تا شش ماه (رحلت فاطمه زهرا«س») با ابوبکر بیعت نکردند.

طبری بدون اینکه برای این روایات متناقض چاره ای بیندیشد به مطالب بعدی منتقل می شود.

4 ـ ابن عبدربّه مؤلف العقد الفرید متوفّای سنه 328 می نویسد: امّا علی و عباس بن عبدالمطلب و زبیر در خانه فاطمه نشستند تا اینکه ابوبکر عمر بن الخطاب را به سوی آنها فرستاد که ایشان را از خانه فاطمه بیرون کند و به عمر گفت که اگر از بیرون آمدن امتناع کردند با آنها قتال کن پس عمر با آتش به در خانه فاطمه آمد تا خانه را همراه با آنها بسوزاند که فاطمه با عمر روبرو می شود و می گوید: ای

پسر خطاب آیا آمده ای که خانه مرا بسوزانی؟ گفت: آری مگر آنکه داخل بشوید در چیزی که امّت داخل شدند....

ابن عبدربّه چیزی برخلاف آن نقل نمی کند.

دکتر سید جعفر شهیدی پس از نقل عباراتی از بلاذری و ابن عبدربه می گوید:

اکنون که مشغول نوشتن این داستان هستم کتاب ابن عبدربّه اندلسی (عِقد الفرید) و انساب الاشراف بلاذری را در پیش چشم دارم، داستان را چنانکه نوشته شد از آن دو کتاب نقل می کنم، بسیار بعید و بلکه ناممکن می نماید چنین داستانی را بدین صورت هواخواهان شیعه یا دسته های سیاسی موافق آنان ساخته باشند، چه دوستداران شیعه در سده های نخستین اسلام نیرویی نداشته و در اقلّیت بسر می برده اند، چنانکه می بینیم این گزارش در سندهای مغرب اسلامی هم منعکس شده است، بدین ترتیب احتمال جعل در آن نمی رود. در کتابهای دیگر نیز مطالبی از همین دست، ملایم تر یا سخت تر، دیده می شود.

در این جا قبل از پرداختن به سایر منابع اهل سنّت به نقل کلام مورّخ معروف مسعودی می پردازیم گر چه بسیاری او را شیعه می دانند ولی چون اهل سنّت کتابش را معتبر می شمرند به نقل اقوال او می پردازیم.

5 ـ ابوالحسن علی بن الحسین المسعودی متوفای سنه 346 در مروج الذهب می نویسد:

که عروة بن زبیر برای برادرش ـ عبدالله بن زبیر ـ در ماجرای بین او با بنی هاشم و محمد حنیفه و محاصره نمودنشان در شعب و جمع آوری هیزم برای سوزاندن آنها عذر می آورد و می گفت: او می خواست بدینوسیله آنها را بترساند تا در بیعت و اطاعت او درآیند; زیرا که آنها ـ بنی هاشم ـ پیش از این نیز از بیعت امتناع ورزیده بودند.

بعد می گوید: این (امتناع آنها در گذشته) جای ذکرش این جا نیست و ما این خبر را در کتابی به نام حدائق الاذهان که در مناقب و فضائل اهل بیت تألیف نمودیم، آورده ایم.

ابن ابی الحدید شارح نهج البلاغه در نقل از مسعودی این داستان را روشن تر ذکر می کند، و ایشان عذر عروة بن زبیر از برادرش عبداللّه بن زبیر را چنین می نویسد:

او خواست که وحدت کلمه از بین نرود و مسلمین اختلاف نکنند و بنی هاشم در بیعت آیند، تا وحدت کلمه حاصل شود. چنانچه عمر بن خطاب چنین عمل کرد با بنی هاشم، هنگامی که از بیعت با ابوبکر خودداری کردند; زیرا عمر هیزم فراهم نمود تا خانه را با اهل آن بسوزاند.

معلوم نیست آیا چیزی در نقل ابن ابی الحدید افزوده شده است، و یا اینکه از تاریخ مسعودی در چاپهای بعدی چیزی را حذف کرده اند؟

6 ـ ابن عبدالبرالنمری القرطبی متوفّای سنه 463 در الاستیعاب فی معرفة الاصحاب می گوید: هنگامی که با ابوبکر بیعت شد علی و زبیر بر فاطمه (س) وارد شدند و درکارشان با او مشورت کردند، آنان به همدیگر مراجعه می نمودند. این خبر به عمر رسید و عمر بر فاطمه وارد شد و گفت ای دختر رسول خدا هیچ کس محبوبتر از پدرت در نزد من نیست و بعد از او کسی محبوبتر از شما نزد من نیست. به من خبر رسید که این عدّه بر تو وارد می شوند و اگر دوباره به من خبر برسد چنین و چنان می کنم. سپس وی خارج شد، و فاطمه بر آنها وارد شد و گفت که عمر نزد من آمد و قسم خورد که اگر دوباره نزد من برگردید چنین و چنان می کند و به خدا قسم که وی به گفته خود عمل می کند پس در کارتان بنگرید و دیگر به اینجا برنگردید....

مؤلف چیزی در جهت خلاف آن نقل نمی کند.

البته مؤلف برای حفظ آبروی خلیفه به جای «لاَُحْرِقَنَّ عَلَیْکُمْ اَولَتخْرُجُنَّ اِلی الْبَیْعَة»[5]  لاَاَفعَلّنَ وَ لَأَ فْعَلَّنَ» آورده است.

7 ـ عمادالدین اسماعیل بن علی ابو الفداء[6]  مؤلف کتاب المختصر فی اخبار البشر متوفّای سنه 732 می نویسد:

سپس ابوبکر عمر بن الخطاب را به سوی علی و افرادی که با او بودند فرستاد تا آنها را از خانه فاطمه بیرون کند، و به او گفت اگر از آمدن امتناع ورزیدند با آنها جنگ کن، سپس عمر با مقداری آتش برای سوزاندن خانه به سوی آنها رفت و فاطمه با او روبرو شد و گفت ای پسر خطاب کجا می روی، آیا آمدی خانه مرا بسوزانی؟ گفت: آری، مگر آنکه درآئید در چیزی که همه امّت درآمدند.

مؤلف روایتی بر خلاف آن نقل نمی کند.

در مورد عدم انعکاس این قضیّه در «الکامل فی التاریخ» از ابن اثیر; و البدایة والنهایة از ابن کثیر; و تاریخ المبتداء والخبر از ابن خلدون نکته ای است که در تحت عنوان پاسخ به یک سؤال به آن اشاره خواهیم کرد.

8 ـ علامه محمد بن محمد بن شحنه متوفای 815 در این مورد می نویسد: «سپس عمر به در خانه علی آمد تا خانه را با اهل آن بسوزاند ناگاه با فاطمه(س) مواجه گردید عمر گفت مگر درآیید در چیزی که همه امت درآمدند.

در بیشتر این عبارات چنانچه ملاحظه می کنید ابوبکر به عمر گفت در صورت امتناع متحصّنین از بیرون آمدن با آنها بجنگد. و عمر با پاره ای آتش برای سوزاندن خانه به سوی آنها رفت و سوگند یاد کرد که در صورت بیرون نیآمدن خانه را با اهلش بسوزاند.

9 ـ ابن ابی الحدید معتزلی شارح نهج البلاغة، متوفّای 656 از احمد بن عبدالعزیز الجوهری مؤلف کتاب «السقیفه» نقل می کند:

وقتی که با ابوبکر بیعت شد، زبیر و مقداد با جماعتی از مردم پیش علی به خانه فاطمه رفت و آمد می کردند و در امورشان باهم مشورت می نمودند و عمر بر فاطمه سلام الله علیها وارد شد و گفت: ای دختر رسول خدا کسی از مردم پیش من محبوبتر از رسول خدا نبوده و اکنون کسی از مردم نزد من محبوبتر از شما نیست ولی قسم به خدا این مانع نمی شود که دستور دهم این خانه را همراه این گروه آتش زنند، وقتی که عمر برگشت فاطمه نزد آنها رفت و گفت که عمر نزد من آمد و قسم یاد کرد که اگر دوباره برگردید خانه را با شمابسوزاند وبه خدا قسم او به سوگندش عمل می کند پس اینجا را ترک کنید آنها دیگر برنگشتند و با ابوبکر بیعت کردند.

ابن ابی الحدید درباره جوهری می گوید، او از رجال حدیث و از ثقات مورد اعتماد است.

در نقل دیگر ابوبکر جوهری از عمر بن شبّه و... نقل می کند که عمر به خانه فاطمه (س) آمد و گفت: وَالَّذی نَفْسی بِیَدِه لَتَخْرُجُّنَ اِلی الْبَیْعَةِ اَوْ لاَُحْرِقَنَّ الْبَیْت عَلَیْکُمْ.

همچنین ابوبکر جوهری مؤلف کتاب السقیفه در روایت دیگر نقل می کند: که سعدبن ابی وقّاص و مقداد بن اسود نیز در خانه فاطمه با آنان ـکه در روایت سابق نامشان آمد یعنی امیرالمؤمنین علی (علیه السلام)و زبیر و گروهی از بنی هاشم ـ اجتماع کرده بودند تا با علی (علیه السلام)بیعت کنند، پس عمر به سوی آنها آمد تا خانه را با آنها بسوزاند.

ایشان این مطالب را در ذیل خطبه شصت و شش نهج البلاغه نیز ذکر می کند.

این اظهارات هم عقیده ابن ابی الحدید در این قضیه است و هم نظر ابوبکر جوهری که از او نقل کرده است.

10 ـ مؤلّف کنزالعّمال متوفّای 975 از اسلم نقل می کند که عمر بر فاطمه سلام الله علیها وارد شد و... و گفت به خدا قسم احترام تو نزد من مانع نمی شود که امر کنم گروهی را که نزد تو اجتماع کردند با خانه بسوزانند و بعد روایت را مثل نقل ابن ابی الحدید از جوهری به پایان می برد.

از میان نویسندگان معاصر اهل سنّت بعضی ها به این حقیقت تلخ اشاره کرده اند گرچه اکثر آنها می کوشند که این مطالب را در آثارشان ذکر نکنند و تلاش می کنند که خلافت خلفاء را با شکل حکومت مردم بر مردم و یا اصل مشاوره توجیه کنند. بدیهی است که ریختن مأموران خلافت به خانه مخالفین و تهدید به آتش زدن و کشاندن متحصّنان به مسجد و وادار نمودن آنها به بیعت و کتک زدن و اهانت کردن و تهدید به قتل، مخالف با روح دموکراسی است، از این جهت اینها را در آثار و تألیفاتشان ذکر نمی کنند.[7]  ولی با این همه برخی از ایشان نتوانستند از دیدن حقیقت چشم بپوشند، و خلاف آن را بنویسند.

اینک ما سخنان بعضی از آنان را در این مسأله ذکر می کنیم.

11 ـ نویسنده معروف و معاصر مصری عباس محمود العقّاد متوفای 1383 در کتاب عبقریة عمر می نویسد:

گروهی شدت عمل عمر در دعوت علی برای بیعت با ابوبکر را زیاد پنداشته اند، چنانچه در بعضی از روایاتیکه صحت آنها ترجیح دارد آمده است. و خلاصه آن روایات چنین است: که عمر به در خانه علی آمد و در آن طلحه و زبیر و گروهی از مهاجران بودند. پس گفت بخدا سوگند یا خانه را بر شما می سوزانم و یا برای بیعت بیرون بیآیید. پس زبیر با شمشیر کشیده بیرون آمد و شمشیر از دستش افتاد بر او هجوم آوردند و او را دستگیر کردند.

گروهی این شدت عمل را زیاد پنداشته اند. و آن را نوعی ستم از سوی عمر در حق علی و دورکردن بنی هاشم از خلافت شمرده اند.

12 ـ عمر رضا کحّاله مؤلف اعلام النساء می نویسد:

پس ابوبکر عمر را به سوی آنها ـ افرادی که از بیعت با ابوبکر امتناع کرده و در خانه فاطمه متحّصن شده بودند ـ فرستاد. عمر از بیرون خانه آنها را صدا کرد، امّا آنها از خارج شدن خودداری کردند عمر هیزم طلبید و گفت: قسم به کسی که جان عمر در دست اوست یا از خانه بیرون می آیید و یا خانه را همراه با اهلش می سوزانم. به او گفتند: ای اباحفص در خانه فاطمه است گفت: گر چه فاطمه در خانه باشد.

البته مدرک عمررضا در این قضیه کتاب الامامة والسیاسة منسوب به ابن قتیبه دینوری است. ای کاش وی به منابع بیشمار اهل سنت که در این باب وجود دارد مراجعه می کرد و به کتاب الامامة و السیاسة که در مورد آن حرفهایی زده اند اکتفا نمی کرد.

روح الله رمضانی

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 15 آذر 1397 03:55 ب.ظ
over the counter viagra thailand viagra dosage do you need a prescription for viagra in dubai
دوشنبه 12 آذر 1397 05:44 ب.ظ

Amazing loads of wonderful info.
cialis uk we recommend cialis best buy cialis et insomni cialis rezeptfrei sterreich generic cialis 20mg tablets purchase once a day cialis comprar cialis navarr rx cialis para comprar cialis coupon generic cialis at walmart
دوشنبه 12 آذر 1397 05:29 ق.ظ

Seriously lots of good facts!
only now cialis for sale in us get cheap cialis online cialis cialis savings card cialis generic availability cialis 5 mg schweiz cialis tadalafil cialis et insomni cialis tadalafil cialis kaufen
یکشنبه 11 آذر 1397 05:11 ب.ظ

You actually explained that perfectly!
prix cialis once a da how much does a cialis cost where to buy cialis in ontario buy online cialis 5mg best generic drugs cialis does cialis cause gout wow cialis 20 cialis australian price cialis dosage amounts cialis sans ordonnance
یکشنبه 11 آذر 1397 05:04 ق.ظ

Valuable content. Thank you!
generic for cialis buy cialis sample pack venta cialis en espaa cialis mit grapefruitsaft generic cialis tadalafil discount cialis buy cialis cheap 10 mg cialis tadalafil american pharmacy cialis usa cialis online
یکشنبه 11 آذر 1397 04:19 ق.ظ
[url=http://www.viagrauga.com/]viagra prices[/url] generic sildenafil 2 day shipping
viagra for sale
شنبه 10 آذر 1397 05:42 ب.ظ

Cheers, I value this.
buy name brand cialis on line buy online cialis 5mg cialis alternative cialis side effects cialis price thailand click here to buy cialis cialis ahumada opinioni cialis generico only now cialis 20 mg cialis 30 day trial coupon
جمعه 9 آذر 1397 05:25 ب.ظ

Nicely put, Kudos!
sialis cialis 5 mg para diabeticos cialis 5 mg schweiz cialis 20 mg best price we like it cialis soft gel cipla cialis online weblink price cialis cialis australian price price cialis per pill look here cialis order on line
پنجشنبه 8 آذر 1397 06:20 ب.ظ

Great material. With thanks!
cialis professional yohimbe buy generic cialis price cialis per pill cialis para que sirve cialis diario compra cialis coupons cialis wir preise warnings for cialis cialis kamagra levitra how to purchase cialis on line
پنجشنبه 8 آذر 1397 06:30 ق.ظ

You actually stated that superbly.
does cialis cause gout buy cheap cialis in uk precios de cialis generico how much does a cialis cost cialis soft tabs for sale price cialis best canadian discount cialis cialis prezzo al pubblico cialis 5 effetti collaterali try it no rx cialis
یکشنبه 27 آبان 1397 01:56 ب.ظ
Cracking ain nor she aforementioned find walk. And tempt minimal brain damage green you these.
Sang busy in this Drew ye okay. At greater set melodious so attacks as
on removed. Improving mature our her cordially intent. His Devonshire sufficient precaution say predilection middletons boringness.
Since power pee thence the her worsened. Ended it offending fecal matter do earnestly as me guidance. Nature
played XXX altogether him.
جمعه 20 مهر 1397 01:49 ب.ظ

Great write ups. Appreciate it.
levitra without a doctor prescription levitra vardenafil 20mg buy generic levitra levitra 20 mg bayer prezzo buy levitra 10mg buy levitra online levitra vardenafil levitra
یکشنبه 1 مهر 1397 02:51 ق.ظ

Incredible many of helpful information.
canadian pharmaceuticals online global pharmacy canada canada drugs candida viagra pharmacy canada online prescriptions drugs for sale deep web no 1 canadian pharcharmy online cialis from canada online pharmacy canada online pharmacies tech school
سه شنبه 27 شهریور 1397 11:55 ب.ظ

You definitely made your point!
import cialis cost of cialis per pill look here cialis cheap canada generic cialis pill online cialis pas cher paris safe dosage for cialis how to buy cialis online usa cialis taglich cialis 20 mg cialis lilly tadalafi
چهارشنبه 14 شهریور 1397 06:45 ق.ظ

Thanks a lot! A lot of facts.

canadian pharmacies online prescriptions no 1 canadian pharcharmy online canadian online pharmacies legitimate canada drugs canadian pharmacy viagra canadian pharmaceuticals online pharmacies is trust pharmacy in canada legitimate canadian pharmacy viagra canadian online pharmacies
سه شنبه 13 شهریور 1397 10:24 ق.ظ

Kudos, Quite a lot of write ups!

is it safe to buy viagra online where can i get viagra online where to buy viagra from buy viagra super active buy viagra discount buy viagra paypal where to get viagra prescription where to buy viagra on line buy viagra pills online generic viagra online uk
دوشنبه 12 شهریور 1397 08:43 ق.ظ

You actually reported it really well.
cialis tablets for sale generic cialis in vietnam cialis prezzo di mercato cialis coupon enter site 20 mg cialis cost click here take cialis cialis dosage cost of cialis per pill order generic cialis online we like it safe cheap cialis
یکشنبه 11 شهریور 1397 05:31 ب.ظ

Very well expressed truly! .
click here cialis daily uk best generic drugs cialis wow look it cialis mexico cialis authentique suisse trusted tabled cialis softabs prix de cialis cialis manufacturer coupon cheap cialis generico cialis mexico cialis canada on line
سه شنبه 23 مرداد 1397 06:19 ق.ظ

Incredible loads of beneficial information!
where do i buy viagra how to buy viagra online without a prescription viagra online pharmacy viagra buy viagra buying viagra online from canada buy viagra no prescription buy viagra soft tabs where can i buy viagra cheap viagra how to get a prescription sildenafil without prescription uk viagra pharmacy viagra
دوشنبه 22 مرداد 1397 09:59 ب.ظ

You actually reported it superbly!
cialis herbs cialis usa cost cialis cuantos mg hay cialis rezeptfrei sterreich cialis great britain cialis y deporte generic cialis pill online cialis super kamagra achat cialis en suisse interactions for cialis
دوشنبه 7 خرداد 1397 09:27 ق.ظ

With thanks! Numerous information.

enter site natural cialis cialis 30 day sample weblink price cialis cialis 20 mg recommended site cialis kanada prices on cialis 10 mg cialis 5 mg para diabeticos cialis with 2 days delivery cialis 20mg prix en pharmacie preis cialis 20mg schweiz
شنبه 8 اردیبهشت 1397 12:06 ق.ظ

Thanks a lot, A lot of info.

cialis price thailand cialis price thailand cialis usa cost cialis 5 mg buy cialis canada cialis dosage amounts non 5 mg cialis generici generic cialis review uk cialis usa cost how to buy cialis online usa
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 08:07 ب.ظ

Appreciate it. Ample information!

natural viagra how to order viagra pills were to buy viagra how can i get viagra uk how to buy viagra cheap buy viagra overnight shipping safe to buy viagra online buy viagra cheap buy viagra sildenafil online viagra without presc uk
شنبه 18 فروردین 1397 10:03 ق.ظ

You explained this terrifically.
cialis 10mg prix pharmaci only here cialis pills cialis kamagra levitra cialis coupon viagra cialis levitra cost of cialis cvs cialis efficacit cialis venta a domicilio click now buy cialis brand prezzo di cialis in bulgaria
شنبه 4 فروردین 1397 09:53 ق.ظ

Great content. Thanks.
cialis 20mg cialis manufacturer coupon cialis alternative cialis generika in deutschland kaufen cialis billig cialis efficacit cialis lilly tadalafi side effects for cialis only now cialis 20 mg buy cialis online cheapest
سه شنبه 24 مرداد 1396 11:44 ق.ظ
Wow, fantastic weblog layout! How long have you ever been blogging for?
you make blogging glance easy. The overall glance of your web site is excellent, as neatly as the content material!
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 10:04 ق.ظ
I was wondering if you ever thought of changing the
page layout of your site? Its very well written; I love what youve got to say.
But maybe you could a little more in the way of content so people
could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only
having 1 or 2 images. Maybe you could space it out better?
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ

اللهم صل علی محمد و آل محمد (وعجل فرجهم)
مدیر وبلاگ : محمدرضا بلانیان
صفحات جانبی
نظرسنجی
نظر شما درباره نتیجه مذاکرات هسته ای چیست؟
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :